Cr6 Miami-shelby E over Branch Rush Creek
Good Condition17 years old2,044 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.47 Mi. E Of Tr200 |
| Carries | Cr6 Miami-shelby E |
| Crosses | Branch Rush Creek |
| Coordinates | 40.19460, -84.20368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 82.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,044 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530083 |