Geiserman East over Rush Creek
Good Condition38 years old983 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.10 W Of Tr259 |
| Carries | Geiserman East |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 40.18833, -84.21000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 42.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 983 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536286 |