Miami-shelby East over Branch Rush Creek
Fair Condition67 years old419 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.33 E Of Cr14 |
| Carries | Miami-shelby East |
| Crosses | Branch Rush Creek |
| Coordinates | 40.19370, -84.18715 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 128.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 419 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530105 |