Garnsey ST over Great Miami River
Fair Condition58 years old7,242 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | Garnsey ST Piqua |
| Carries | Garnsey ST |
| Crosses | Great Miami River |
| Coordinates | 40.13888, -84.23782 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 412.1 ft (125.6 m) |
| Max Span | 119.1 ft (36.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 1494.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,242 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530741 |