Cr192 E Main ST over Great Miami River
Good Condition20 years old7,985 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | E Main ST Piqua Garbry RD |
| Carries | Cr192 E Main ST |
| Crosses | Great Miami River |
| Coordinates | 40.14552, -84.23934 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 516.1 ft (157.3 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 2878.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,985 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5535964 |