Cr25a over Miami River
Good Condition76 years old10,179 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.18 S Of Cr199 |
| Carries | Cr25a |
| Crosses | Miami River |
| Coordinates | 40.15368, -84.23974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 481.0 ft (146.6 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 3122.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,179 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531659 |