Lostcreek-shelby over East Branch Lost Creek
Fair Condition72 years old164 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.65 N Of Cr17 |
| Carries | Lostcreek-shelby |
| Crosses | East Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.12493, -84.10370 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 106.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 164 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531306 |