Cr21 - Casstown-si over West Branch Lost Creek
Good Condition3 years old346 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.30 N Of Cr17 - Loy Rd. |
| Carries | Cr21 - Casstown-si |
| Crosses | West Branch Lost Creek |
| Coordinates | 40.12150, -84.13263 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 222.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 346 (2018) |
| Truck Traffic | 52% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531161 |