C21 Casstown-sidny over Gustin Ditch
Good Condition10 years old437 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.3 Mi. S. Of US RTE 36 |
| Carries | C21 Casstown-sidny |
| Crosses | Gustin Ditch |
| Coordinates | 40.14148, -84.13075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 113.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 437 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531180 |