Cr29 Piqua-clayton over Trotters Creek
Good Condition14 years old902 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.36 M. E. Of Cr261 |
| Carries | Cr29 Piqua-clayton |
| Crosses | Trotters Creek |
| Coordinates | 40.14708, -84.34586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 255.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 902 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531829 |