Range Line over Harris Creek
Fair Condition63 years old1,030 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.62 N Of Cr88 |
| Carries | Range Line |
| Crosses | Harris Creek |
| Coordinates | 40.14034, -84.37399 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 110.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,030 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5530415 |