Klinger over Stillwater River
Poor Condition60 years old328 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 1.0 E Of Cr9 |
| Carries | Klinger |
| Crosses | Stillwater River |
| Coordinates | 40.14205, -84.35640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 541.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 328 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533678 |