Jones over Ludlow Joint Ditch
Fair Condition70 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.45 N Of Sr571 |
| Carries | Jones |
| Crosses | Ludlow Joint Ditch |
| Coordinates | 40.01098, -84.41909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 63.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532981 |