Sr-571 over Hog Run
Good Condition18 years old2,769 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | .3 Mi. W. Of Jct. Sr-721 |
| Carries | Sr-571 |
| Crosses | Hog Run |
| Coordinates | 40.00167, -84.41253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 174.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,769 (2015) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5504120 |