Cr37 Fenner Rd. over Ludlow Joint Ditch
Good Condition23 years old1,077 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.13 Mi W. Of Sr721 |
| Carries | Cr37 Fenner Rd. |
| Crosses | Ludlow Joint Ditch |
| Coordinates | 40.02217, -84.41710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 89.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,077 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532248 |