Bradford-bloomer over Ballingers Run
Fair Condition97 years old637 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.25 N Of Cr88 |
| Carries | Bradford-bloomer |
| Crosses | Ballingers Run |
| Coordinates | 40.13471, -84.41217 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 65.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 637 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533562 |