Tr85 Greenville Fa over Harris Creek
Good Condition8 years old93 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.50 Mi. N Of Cr88 |
| Carries | Tr85 Greenville Fa |
| Crosses | Harris Creek |
| Coordinates | 40.13837, -84.39327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 142.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2012) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533538 |