Tr92 Hill Rd. over Harris Creek
Good Condition4 years old60 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.51 N. Of Cr88 Cov.-brad |
| Carries | Tr92 Hill Rd. |
| Crosses | Harris Creek |
| Coordinates | 40.13864, -84.38364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 155.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2019) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533784 |