T0090 Union-church over Trotters Creek
Good Condition3 years old82 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.84 E Of Cr09 Range Line |
| Carries | T0090 Union-church |
| Crosses | Trotters Creek |
| Coordinates | 40.16834, -84.35873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 162.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82 (2021) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5533709 |