Landman Mill over Loramie Creek
Good Condition34 years old375 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.87 E Of Cr110 |
| Carries | Landman Mill |
| Crosses | Loramie Creek |
| Coordinates | 40.19443, -84.24155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 570.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534127 |