Piqua-lockington over Miami River
Poor Condition54 years old1,373 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.03 N Of Tr202 |
| Carries | Piqua-lockington |
| Crosses | Miami River |
| Coordinates | 40.18880, -84.23391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 501.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,373 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536197 |