Hetzler over Rush Creek
Fair Condition71 years old2,227 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.77 N Of Cr25a |
| Carries | Hetzler |
| Crosses | Rush Creek |
| Coordinates | 40.17162, -84.23991 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 92.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,227 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536219 |