Cr40 Peters Rd. over E H Kerr Ditch
Good Condition16 years old1,739 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.08 Mi N Of CR 40 |
| Carries | Cr40 Peters Rd. |
| Crosses | E H Kerr Ditch |
| Coordinates | 39.98083, -84.22282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Area | 118.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,739 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534801 |