Cr39monroe-concord over Stanley-rench Ditch
Good Condition20 years old385 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.11 Mi. W Of Cr149 |
| Carries | Cr39monroe-concord |
| Crosses | Stanley-rench Ditch |
| Coordinates | 39.99557, -84.22455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 385 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5532299 |