State Route 99 over Mill Race Creek
Good Condition102 years old9,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-099-24.13 |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Mill Race Creek |
| Coordinates | 40.18097, -122.17297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.2 ft (27.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 348.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1953) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,300 (2015) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0016 |