State Route 99 over Salt Creek
Fair Condition102 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-099-24.84 |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 40.18574, -122.18415 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 103.3 ft (31.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 296.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1947) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0019 |