State Route 99 over Salt Creek Overflow
Fair Condition79 years old11,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-099-24.66 |
| Carries | State Route 99 |
| Crosses | Salt Creek Overflow |
| Coordinates | 40.18559, -122.18079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 254.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,000 (2015) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0017 |