Cr149 over Whetstone Creek-closed
Poor Condition111 years old161 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .7 Mi.e.int.tr152 & Cr149 |
| Carries | Cr149 |
| Crosses | Whetstone Creek-closed |
| Coordinates | 40.48342, -82.93498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 127.0 ft (38.7 m) |
| Max Span | 124.0 ft (37.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 189.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1915 (reconstructed 1996) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 161 (1996) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930529 |