Tr141 over Shaw Creek
Fair Condition104 years old100 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .20 Mi.e.of Int. Of Tr134 |
| Carries | Tr141 |
| Crosses | Shaw Creek |
| Coordinates | 40.50295, -82.94440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 120.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931398 |