Tr25 over Whetstone Creek
Fair Condition35 years old323 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .7 Mi.e.int.sr746 & Tr25 |
| Carries | Tr25 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.47000, -82.95167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 159.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 323 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932130 |