CR 29 over Whetstone Creek
Good Condition10 years old849 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.6 Mi. E. Of Cr40 |
| Carries | CR 29 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.63929, -82.77304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 140.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 849 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930670 |