Cr40 over Whetstone
Good Condition52 years old601 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .2 Mi.n. Int. Cr61 & Cr40 |
| Carries | Cr40 |
| Crosses | Whetstone |
| Coordinates | 40.59872, -82.77609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 601 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932432 |