Tr76 over Whetstone Creek
Good Condition14 years old234 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.40 Mi. N. Of Int. Tr77 |
| Carries | Tr76 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.61672, -82.80416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 53.1 ft (16.2 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 128.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 234 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5935180 |