Cr15 over Alum Creek
Poor Condition40 years old293 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .5 Mi.e.int.cr24 & Cr15 |
| Carries | Cr15 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 40.36225, -82.90160 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 191.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 293 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931037 |