Cr225 over Alum Creek
Poor Condition150 years old184 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi.e.int.cr24 & Cr225 |
| Carries | Cr225 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 40.37394, -82.88710 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 87.9 ft (26.8 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 153.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1876 (reconstructed 1942) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 184 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932394 |