CR 225 over Trib. Of Alum Creek
Good Condition26 years old102 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.3 Mi. East Of Int.cr226 |
| Carries | CR 225 |
| Crosses | Trib. Of Alum Creek |
| Coordinates | 40.37389, -82.87694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 171.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5934230 |