Tr122 over Closed
Poor Condition126 years old250 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .6 Mi. E Int.cr20 & Tr122 |
| Carries | Tr122 |
| Crosses | Closed |
| Coordinates | 40.50097, -82.73600 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 1 (Imminent Failure) |
| Superstructure | 1 (Imminent Failure) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 57.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931134 |