Tr115 over Trib. Of Kokosing
Fair Condition126 years old530 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 1.4mi.e.int.tr116 & Tr115 |
| Carries | Tr115 |
| Crosses | Trib. Of Kokosing |
| Coordinates | 40.51500, -82.75167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 67.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 530 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932815 |