Cr121 over Trib.of Kokosing River
Good Condition48 years old672 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .05mi.e.int.of Sr95 |
| Carries | Cr121 |
| Crosses | Trib.of Kokosing River |
| Coordinates | 40.50500, -82.73167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 63.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2011) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 672 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932874 |