Tr136 over Whetstone
Poor Condition152 years old197 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .2 Mi.e.int.tr128 & Tr136 |
| Carries | Tr136 |
| Crosses | Whetstone |
| Coordinates | 40.54225, -82.86959 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 106.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1874 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 197 (2006) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930146 |