Tr221 over Alum Creek
Poor Condition120 years old267 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .2 Mi.e.int.cr24 & Tr221 |
| Carries | Tr221 |
| Crosses | Alum Creek |
| Coordinates | 40.39500, -82.87233 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 133.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1906 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 267 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932602 |