Tr99 over Whetstone Creek
Fair Condition39 years old236 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .4 Mi. E. Int. Sr61 |
| Carries | Tr99 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.57894, -82.81567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 169.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 236 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931150 |