Cr218 over Bunkey Run
Fair Condition37 years old311 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi.n.int.cr217 & Cr218 |
| Carries | Cr218 |
| Crosses | Bunkey Run |
| Coordinates | 40.39333, -82.85333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 93.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 311 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931096 |