CR 109 over Kokosing River
Good Condition9 years old594 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.9 Mile E. Of SR 95 |
| Carries | CR 109 |
| Crosses | Kokosing River |
| Coordinates | 40.53778, -82.76167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 150.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 594 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932770 |