Tr103 over Sams Creek
Good Condition50 years old367 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .4 Mi.n.int.sr95 & Tr103 |
| Carries | Tr103 |
| Crosses | Sams Creek |
| Coordinates | 40.55000, -82.79667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 367 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930243 |