EB SR 16 over EB SR 16 Over Tr 118
Good Condition25 years old3,099 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 2.5 M W Of Jct SR 60 |
| Carries | EB SR 16 |
| Crosses | EB SR 16 Over Tr 118 |
| Coordinates | 40.14979, -82.07228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 234.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,099 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000347 |