EB SR 16 over EB SR 16 Over Private RD
Good Condition24 years old2,818 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 3.8 M W Of Jct SR 60 |
| Carries | EB SR 16 |
| Crosses | EB SR 16 Over Private RD |
| Coordinates | 40.14011, -82.09280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.8 ft (67.9 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1364.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,818 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000290 |