US 40 over Over Valley Run
Good Condition87 years old4,149 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .26 M E Of Lic Co Line |
| Carries | US 40 |
| Crosses | Over Valley Run |
| Coordinates | 39.94811, -82.22696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 230.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,149 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000991 |