US 40 over Over Kent Run
Good Condition87 years old4,426 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 1.2 M E Of Lic Co Line |
| Carries | US 40 |
| Crosses | Over Kent Run |
| Coordinates | 39.95564, -82.19664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 293.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,426 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001025 |