CR 30 over Cr30 Mt Perry Over I70
Good Condition67 years old2,783 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .6 Mi E Of Lic Co Line |
| Carries | CR 30 |
| Crosses | Cr30 Mt Perry Over I70 |
| Coordinates | 39.94618, -82.22235 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.2 ft (72.3 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 694.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,783 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6002285 |